Biomedicinos studijos, darbas ligoninės laboratorijoje, o dabar – mokslai ir bandymas perprasti suvirintojo amatą. Taip gyvenimą iš esmės keičia vilnietis Karolis Briedelis.
Karolis tapti mediku apsisprendė būdamas devintokas, svajojo tapti gydytoju.
Nors įstoti į universitetą nepavyko, savo siekio būti arčiau medicinos jis nepaleido ir pasirinko biomedicinos mokslus. Studijas jis derino su darbu ne pagal būsimą profesiją – dirbo statybose, o ir baigęs mokslus kelerius metus dirbo kitoje, ne sveikatos, srityje.
Po kelerių metų vilnietis K. Briedelis įsidarbino Santaros klinikose – dirbo laborantu biologijos laboratorijoje.
„Darbas man patiko. Man patiko bendrauti su vaikais, nes dirbau Vaikų ligoninėje“, – pasakojo Karolis.
Deja, pandemijos laikotarpiu, kai medikai stačia galva paniro į COVID-19 reikalus, o tarp jų ir Karolis, pradėjo bręsti nepasitenkinimas, mat tiek kolegos, tiek jis nesulaukė žadėto priedo už darbą sudėtingomis sąlygomis, kilo ginčų su vadovybe. Karolis iš ligoninės išėjo.
Darbo privačiose klinikose jis nerado, juolab kad tokių laboratorijų, kokioje jis dirbo, ne tiek ir daug. Karolis užsiregistravo Užimtumo tarnyboje ir pats nurodė, kad jį domintų metalo apdirbimas arba sunkvežimio vairavimas.
Stacevičiaus/LRT nuotr.
Neseniai jis pradėjo mokytis suvirintojo amato profesinio rengimo centre „Techin“, buvusiame Jeruzalės mokymo centre.
„Vis dar esu mokinys, mokytojai sako, kad man gerai sekasi. Tai daugiau įgūdžių lavinimas nei mokslas“, – apibūdino Karolis.
Jo bendramoksliai – įvairaus amžiaus, kai kurie perkopę ir 50 metų, savo grupėje jis – vienas jauniausių.
Kad pasirinko suvirinimą, kaip sako Karolis, stebėtis nereikėtų – jam patinka suktis prie automobilių. Tiesa, taip buvo ne visuomet.
„Kadaise, kai rinkausi mediciną, o mano brolis jau buvo mechanikas, sakiau, kad niekada neremontuosiu automobilių. Bet ilgainiui, studijų pabaigoje, man tai pradėjo patikti“, – pasakojo vyras.
J. Stacevičiaus/LRT nuotr.
Jis tikras – keisti gyvenimą niekuomet ne vėlu, tai galima daryti ir būnant septyniasdešimties.
„Kai baigsiu suvirintojo mokslus, manau, imsiuosi savo verslo. Labiau linkstu prie automobilių restauracijos. Įdomus darbas, rezultatas džiugina“, – atskleidė Karolis.
Šią mintį jis brandina nuo dukters gimimo, jai dabar treji. Tiesa, jis neatmeta ir to, kad ateityje grįš į mediciną, tiesa, tai galėtų nutikti, kai sveikatos sektoriuje įvyks sisteminių pokyčių. Karolis prisipažįsta kadaise galvojęs, kad gal galėtų padirbėti ir užsienyje biomedicinos srityje, tačiau šis planas, gimus dukrai, tapo sunkiai įmanomas.
Jis tikras, kad biomedicina ir suvirinimas galėtų būti ne paskutinės jo įgytos profesijos. Karolis pasvarsto apie galimybę ateityje imtis ir informacinių technologijų. Juolab kad, šypsosi jis, ne vienas draugas yra pakeitęs profesiją, jis vienas savo aplinkoje buvo toks pastovus.
Po studijų renkasi profesinį mokymą
K. Briedelis – toli gražu ne retas pavyzdys. Vis daugėja žmonių, po aukštojo mokslo besirenkančių profesinę mokyklą.
Kaip rodo Lietuvos aukštųjų mokyklų asociacijos bendrajam priėmimui organizuoti (LAMA BPO) statistika, praėjusiais metais apie 14 proc. įstojusiųjų į profesines mokyklas buvo tie, kurie anksčiau yra baigę universitetą ar kolegiją. Šiemetiniai duomenys dar nėra galutiniai, bet jau aišku, kad procentinė dalis bus didesnė.
„Tendencijos yra tokios, kad skaičius žmonių, kurie turi aukštąjį išsilavinimą ir eina mokytis į profesines mokyklas, auga“, – sakė švietimo, mokslo ir sporto viceministrė Agnė Kudarauskienė.
Ji sakė žinanti atvejų, kai, tarkime, mediciną baigę žmonės eina mokytis pagal paramediko programą.
„Bet didesnė dalis būna tų, kurie yra pabaigę visai kitokio profilio studijų programas. Sakykime, baigusieji socialinius mokslus profesinėje mokykloje pasirenka mokytis technologijų. Gal galima tai sieti su tuo, kad į socialinių mokslų studijų programas lengviau įstoti, galbūt lengviau baigti, bet darbo rinka galbūt turi mažiau ką pasiūlyti, tad žmonės nusprendžia įgyti konkrečią specialybę. Esame turėję ir baigusiųjų teisę, kurie į profesinį mokymą ateina mokytis floristikos, galbūt tai hobis, noras pradėti savo verslą“, – kalbėjo A. Kudarauskienė.
Vilniaus Jeruzalės darbo rinkos mokymo centras
Jeruzalės g. 53, LT-08420, Vilnius |
|
Mūsų svetainė naudoja slapukus (angl. cookies). Šie slapukai naudojami statistikos ir rinkodaros tikslais.
Jei Jūs sutinkate, kad šiems tikslams būtų naudojami slapukai, spauskite „Sutinku“ ir toliau naudokitės svetaine.
Kad veiktų užklausos forma, naudojame sistemą „Google ReCaptcha“, kuri padeda atskirti jus nuo interneto robotų, kurie siunčia brukalus (angl. spam) ir panašaus tipo informaciją.
Taigi, kad šios užklausos forma užtikrintai veiktų, jūs turite pažymėti „Sutinku su našumo slapukais“.
Jūs galite pasirinkti, kuriuos slapukus leidžiate naudoti.
Plačiau apie slapukų ir privatumo politiką.
Funkciniai slapukai (būtini)Šie slapukai yra būtini, kad veiktų svetainė, ir negali būti išjungti. Šie slapukai nesaugo jokių duomenų, pagal kuriuos būtų galima jus asmeniškai atpažinti, ir yra ištrinami išėjus iš svetainės. |
|
Našumo slapukaiŠie slapukai leidžia apskaičiuoti, kaip dažnai lankomasi svetainėje, ir nustatyti duomenų srauto šaltinius – tik turėdami tokią informaciją galėsime patobulinti svetainės veikimą. Jie padeda mums atskirti, kurie puslapiai yra populiariausi, ir matyti, kaip vartotojai naudojasi svetaine. Tam mes naudojamės „Google Analytics“ statistikos sistema. Surinktos informacijos neplatiname. Surinkta informacija yra visiškai anonimiška ir tiesiogiai jūsų neidentifikuoja. |
|
Reklaminiai slapukaiŠie slapukai yra naudojami trečiųjų šalių, kad būtų galima pateikti reklamą, atitinkančią jūsų poreikius. Mes naudojame slapukus, kurie padeda rinkti informaciją apie jūsų veiksmus internete ir leidžia sužinoti, kuo jūs domitės, taigi galime pateikti tik Jus dominančią reklamą. Jeigu nesutinkate, kad jums rodytume reklamą, palikite šį langelį nepažymėtą. |